Gemeentelijke opvang in het cruiseschip aan de Veerdam te Druten.
Gemeentelijke opvang in het cruiseschip aan de Veerdam te Druten. Foto: John van Gelder

Opvanglocaties vluchtelingen in Wijchen en Druten

Algemeen

DRUTEN/WIJCHEN - De gemeenten Wijchen en Druten bieden samen locaties aan voor de opvang van vluchtelingen. Door samen op te trekken kunnen zij zorgen voor een goede opvang van de verschillende doelgroepen. In Wijchen komt een asielzoekerscentrum voor driehonderd mensen aan de Teersdijk. Druten zorgt voor tijdelijke crisisnoodopvang voor honderd asielzoekers en voor woonruimte voor extra statushouders.

De gemeente Wijchen verwacht dat het nog ongeveer een jaar duurt voordat het asielzoekerscentrum (azc) klaar is. Het COA regelt de opvang en begeleiding zodra het azc open is. Het azc blijft in elk geval vijf jaar. Na vijf jaar bekijkt de gemeente of dit verlengd wordt met nog eens vijf jaar. Dit bespreekt de gemeente dan met alle betrokkenen. Daarna kunnen er arbeidsmigranten, starters of andere mensen tijdelijk onderdak krijgen. De gemeente heeft als eerste de direct omwonenden geïnformeerd over de komst van het azc. Er komt nog een besloten informatiebijeenkomst. Alle informatie staat op www.wijchen.nl/asiel.

Het aantal asielzoekers dat Nederland binnenkomt verandert steeds en is slecht voorspelbaar. Hierdoor blijft er ook behoefte aan crisisnoodopvang. Dit is kortdurende opvang. Deze wordt alleen ingezet als er geen andere mogelijkheden zijn. Gemeente Druten gaat zorgen voor tijdelijke crisisnoodopvang voor honderd asielzoekers. Dat doet zij ook als dit in de komende vijf jaar opnieuw nodig is.
Gemeenten Druten en Wijchen zien het asielvraagstuk als gezamenlijke verantwoordelijkheid. Daarom hebben zij afgesproken dat Druten de komende vijf jaar zorgt voor woonruimte voor 25 statushouders van de taakstelling van Wijchen. Hieronder vallen ook alleenstaande minderjarige vreemdelingen.

Burgemeester Sigrid Sengers van Druten: ‘Wij willen mensen die hun land moeten ontvluchten een plek bieden waar ze zich welkom en veilig voelen. De opvang van asielzoekers en het huisvesten van statushouders verschilt van elkaar. Dat geldt ook voor de ondersteuning die zij nodig hebben. Door de gezamenlijke aanpak met Wijchen, kunnen we op een goede en menselijke manier passend onderdak bieden.’

Gemeente Druten onderzoekt op dit moment locaties en mogelijkheden. Als hier meer over bekend is, informeert zij eerst de gemeenteraad, de direct betrokkenen en omwonenden. Actuele informatie staat op www.druten.nl/asiel.