Portret van Pierre Cuypers (1887) door Thérèse Schwartze. Collectie Rijksmuseum Amsterdam.
Portret van Pierre Cuypers (1887) door Thérèse Schwartze. Collectie Rijksmuseum Amsterdam. Foto: Ontvangen via SACA.

Lezing over Pierre Cuypers en zijn erfgoed

Lezingen

In het kader van het Winterprogramma van HIP&TIP presenteert KLeiGoed dinsdag 10 februari om 14.00 uur in het Bondsgebouw een lezing over Pierre Cuypers en de Ewaldenkerk.

Cuypers is één van Nederlands grootste architecten, en een grootmeester van de negentiende eeuw. Zijn naam is onlosmakelijk verbonden aan een aantal van Nederlands meest bekende gebouwen. Denk aan het Rijksmuseum, Kasteel ter Haar of het Centraal Station van Amsterdam. Naast zijn monumentale architectuur ontwierp hij meubels, interieurs en religieuze kunst, waarmee hij een totaalvisie op schoonheid creëerde.

Cuypers liet zijn verfijnde handtekening ook dichter bij huis achter, in het hart van Druten. De Ewaldenkerk, een van zijn karakteristieke creaties, vormt een harmonieus geheel met het dorpsbeeld. Met haar ranke toren en sierlijke details ademt zij de geest van een tijd waarin geloof, ambacht en gemeenschap onlosmakelijk met elkaar verbonden waren. De totstandkoming van de kerk is niet los te denken van steenfabriek Dericks & Geldens. De producten van de fabriek zijn niet alleen terug te vinden in de karakteristieke panden aan de Kattenburg, maar ook in menig Cuypers’ bouwwerk.

Cuypers’ invloed in Druten beperkte zich niet tot de Ewaldenkerk. Zijn leerling, de Rijksbouwmeester Cornelis Peters, schiep het voormalige postkantoor en zijn neef Eduard Cuypers, eveneens een gerenommeerd architect, zette de familietraditie in Druten voort met een vernieuwend ontwerp: het markante Boldershofcomplex.

Het duo Wies van Leeuwen, architectuurhistoricus en Cuyperskenner bij uitstek, en Jan Dekkers neemt u mee in het inspirerende verhaal van Pierre Cuypers, zijn leven en werk, en de Ewaldenkerk.