Nard van Dinteren.
Nard van Dinteren. Foto: Maos en Waolse Praotcast

Nieuwe aflevering Maos en Waolse Praotcast: Nard van Dinteren volgt zijn muzikale hart

Kunst en cultuur

MAAS EN WAAL - Op donderdag 1 oktober gaat aflevering 32 van de Maos en Waolse Praotcast online. Overdag schoolmeester en vader van een jong gezin, in zijn vrije tijd muzikant: de 32-jarige Nard van Dinteren uit Afferden combineert zijn liefde voor het onderwijs met een grote passie ‘vur muziek mit ‘n hart’.

Na een periode aan de Rockacademie koos Nard voor de Pabo. Volgens hem sluiten deze werelden elkaar niet uit: beide hebben een belangrijke plek in zijn leven.

De liefde voor muziek kreeg Nard van huis uit mee. Zijn ouders luisterden veel naar muziek uit de jaren zestig en zeventig. Rond zijn twaalfde ontdekte hij op zolder een koffer met daarin een oude gitaar van zijn vader. Niet veel later zag hij op een videoband Elvis Presley ‘Johnny B. Goode’ van Chuck Berry spelen. Dat optreden maakte niet alleen diepe indruk, maar zorgde ook voor het muzikale zaadje dat vanaf dat moment alleen maar bleef groeien.

Op zijn zestiende spaarde Nard zelf voor zijn eerste gitaar. Met het plukken van appels en peren verdiende hij het benodigde geld bij elkaar. Zijn vader ging mee naar Nijmegen om de gitaar uit te zoeken. ‘Die hè’k nog steeds. D’n allerfijnste gitaar die ge kunt hebbe natuurlijk’.

Met vrienden ontstond de bluesrockband Stennes. Daaruit groeide uiteindelijk Revolt, waarin Nard samen met onder anderen zijn broer Kay en muzikale vrienden dialectrock maakt. Bekende nummers van Normaal en Jovink staan op het repertoire, maar inmiddels speelt de band ook eigen werk. ‘In oe eige taol zinge, iets wa ge zellef denkt, vuult èn bent, is veul persoonlijker,’ vertelt Nard. Het Maos èn Waolse dialect speelt dan ook een belangrijke rol in zijn muziek.

Nard heeft inmiddels heel wat bijzondere podia meegemaakt. Als jonge muzikant mocht hij met zijn band meerdere keren het Zeeltje openen. Ook trad hij solo op tijdens het Oktoberfest, helemaal alleen met een akoestische gitaar voor een enorme menigte. Ondanks de zenuwen en een kleine valse start, groeide het uit tot een onvergetelijke ervaring.

In de aflevering laat Nard zijn eigen nummer ‘Dizze grond’ horen. Henk van Elk vertelt over de verwonderde ‘snuutjes vaen de keinder’ die tijdens de watersnoodramp van 1926 bij hun verblijf in Nijmegen voor het eerst ‘knöpkeslicht en pepkeswaoter’ zagen. In het zowel humoristische als kritische droomgedicht ‘de Baos’ van Rinie van Haren, wordt een beeld geschetst hoe Maas en Waal eruit zou zien als de inwoners één dag de baas waren.

Deze en eerdere afleveringen zijn te beluisteren via Spotify, SoundCloud of de website.