Afbeelding

Met welk diploma vind je snel een baan?

Zakelijk-nieuws-landelijk

Er zijn in 2026 nog altijd een paar honderdduizend mensen die werkloos zijn. Daar staan ook honderdduizenden vacatures tegenover. Het probleem is dat de mensen die werk zoeken vaak niet de juiste opleiding en vaardigheden hebben om die openstaande banen in te vullen. Kortom, het is heel belangrijk om goed na te denken over je beroepskeuze als je van de middelbare school komt.

Grote vraag naar bepaalde beroepen

In bepaalde beroepsgroepen wordt het lastiger om een baan te vinden omdat er wordt bezuinigd en omdat het werk door computers wordt overgenomen. Maar er zijn ook beroepen die niet zo makkelijk door een robot of AI kunnen worden overgenomen. Denk aan werken in de zorg, in het onderwijs of als vrachtwagen- of buschauffeur. Er zijn bedrijven die zich grote zorgen maken over de toekomst. Voor een medewerker die met pensioen gaat is niet zomaar een vervanger gevonden. Soms staan vacatures maandenlang open zonder dat er zich ook maar 1 geschikte kandidaat meldt. Van kunnen kiezen uit meer gegadigden is al helemaal geen sprake. En natuurlijk moet je rekening houden met je mogelijkheden. Niet iedereen kan dierenarts worden en niet iedereen heeft affiniteit met techniek. Maar kies in ieder geval geen beroep waarvan je nu al kunt weten dat de kans groot is dat je straks werkloos bent.

Behoefte aan Mbo’ers

Het is ook zeker niet zo dat je alleen kans maakt op een goede baan als je naar het Hbo of de universiteit gaat. Juist aan Mbo’ers is veel behoefte. Mensen die met hun handen kunnen werken en die hun vak verstaan. Een logistiek medewerker kan in veel gevallen snel een baan vinden. Vaak kun je in dienst je heftruck certificaat halen waardoor je nog meer van waarde bent voor het bedrijf. Dit geldt ook voor mensen die voor de zorg kiezen. Ze zijn van harte welkom in ziekenhuizen, in de thuiszorg of in verpleeghuizen voor ouderen en mensen met een beperking. Het aantal senioren zal in de komende jaren fors toenemen, dus de druk op de zorg stijgt alleen maar verder.

We krijgen te weinig kinderen

In Nederland krijgt elke vrouw gemiddeld 1,43 kinderen in 2026. Dat is te weinig, zeggen deskundigen. Vaak wordt het krijgen van kinderen uitgesteld en soms besluit een stel om er maar helemaal niet aan te beginnen, want het leven dat ze nu leiden bevalt ze goed Bovendien betekent een kind minder gaan werken of hoge kosten voor de opvang, plus de opvoeding zelf die een flink bedrag kost voordat je kind het huis uit gaat. Als het aantal kinderen blijft dalen dan zal er over enkele decennia een nog groter personeelstekort ontstaan, zo voorspellen critici. Mensen in de vruchtbare leeftijd zullen ook niet snel geneigd zijn om meer kinderen te gaan krijgen, de overheid kan hier nauwelijks invloed op uitoefenen en ook de kerk speelt in de maatschappij op dat punt nauwelijks nog een rol.