
Raad Druten op een keerpunt met windmolens?
AlgemeenDRUTEN - De gemeenteraad van Druten heeft onlangs gediscussieerd over drie mogelijke routes waarmee Druten in 2030 en ook 2040 de klimaatdoelen wenst te behalen. Tijdens het Ronde Tafel Gesprek werd wel duidelijk dat windmolens niet langer meer onbespreekbaar zijn.
Als de raad van Druten het landelijke doel van 55 procent CO² uitstoot in 2030 ten opzichte van 1990 wil behalen, moet er nog een reductie van 34 Kton worden behaald. Dat staat gelijk aan één jaar lang energieverbruik van 9.350 huishoudens. Verder heeft de gemeente als doel om in 2040 energieneutraal te zijn, maar het liefst eerder.
In 2021 verbruikte de gemeente 270 TJ aan elektriciteit en 694 TJ aan warmte, voornamelijk gasverbruik. De bedoeling is dat in 2040 alle energie duurzaam is. Daarbij moet ook bedacht worden dat er tot 2030 nog een kleine duizend woningen bijkomen. Daarbij is het ook de verwachting dat het elektriciteitsverbruik sterk zal stijgen door het (toenemende) gebruik van elektrische apparaten zoals airco’s, warmtepompen en elektrische auto’s. Daarnaast zal het aardgasgebruik afnemen en gaat de gemeente ervan uit dat de warmtevraag in 2040 is verduurzaamd via elektriciteit. Tot 2050 dient het restant warmtevraag te worden gedekt. Met de huidige hernieuwbare opwek en hernieuwbare warmte blijft er een gat over dat gelijk staat aan de opwek door acht tot negen windturbines met een tiphoogte van 210-220 meter of 140 hectare zonneveld, vergelijkbaar met achtmaal Uivermeertjes.
Windmolens
Tijdens het Ronde Tafel Gesprek werd duidelijk dat windmolens niet langer meer onbespreekbaar zijn voor de Drutense raad. Het alternatief, 140 hectare aan zonnepanelen, is natuurlijk ook geen aanlokkelijk idee. De discussie moet leiden tot een richting die de raad voorstaat om de doelen te bereiken. Het college zal op basis van de discussie in een Beslisnota voorstellen doen. In december 2023 wordt er door het college een uitgewerkte route aan de raad voorgelegd ter besluitvorming. Dat er tijdens het Ronde Tafel Gesprek geen principieel ‘nee’ werd uitgesproken tegen windmolens geeft het college de ruimte om een goed afgewogen voorstel te doen.
Overigens zijn er twee locaties in Druten, aan de Maas en Waalweg, waar nog nog niet gestart is met het aanleggen van het vergunde zonnepark. Mogelijk hebben de initiatiefnemers voorzien dat Druten, om haar doelen te halen, misschien toch ook aangewezen is op windmolens. Nu er nog niet geïnvesteerd is, kunnen zij aan ‘cable pooling’ doen, waarbij een gecombineerde kabel wordt getrokken voor wind en zon naar het onderstation aan de Noord-Zuidweg in Puiflijk. Dit zou een aanzienlijke besparing zijn op de noodzakelijke investering, waar ook de consument voordeel van heeft.
Door Ton Ebben



